ADNAN ŞAHİN

A quest for software excellence...

Localhost’tan Web Site Yayınlama (IIS)

Internet Information Services, web uygulamalarının yayınlanması için web uygulamalarını barındırıp bunları dışarıya sunacak olan sunucu servislerinden biridir. ASP.NET uygulamaları da yayınlanmak için IIS içerisinde barındırılıyor olmalıdır. IIS dışarıdan gelen çağrıları yanıtlayabilmek için varsayılan olarak 80 nolu portu dinler ve gelen talepleri uygun altyapıya devredip işleterek dışarıya HTML çıktısını gönderir. Biz de geliştirmiş olduğumuz ASP.NET uygulamalarını yayımlamak için IIS üzerinde gerekli konfigürasyonları yaptıktan sonra, uygulamamızı IIS üzerinde barındırıyoruz. Bir ASP.NET uygulamasını IIS üzerinden yayınlamak istiyorsak, IIS üzerinde sanal dizin adını verdiğimiz yapıları kullanmak zorundayız.

Yeni bir web sitesi yayınlamak için ilk olarak Denetim Masası’ndan Yönetimsel Araçlar bölümüne geçilip Internet Information Services (IIS) kısayoluna tıklanarak IIS’in yönetim penceresi açılmalıdır.Yönetimsel Araçlar bölümünden IIS’e çift tıklandığında IIS’in yönetim penceresi açılıyor olacaktır. Bu pencere aracılığı ile IIS üzerinde bulunan siteler görülüp, özellikleri ayarlanabilir ya da yeni bir site eklenebilir. Yeni bir site eklemek için Siteler üzerinde mouse’ın sağ tuşu ile tıklanıp açılan menüden Add Web Site(Web Sitesi Ekle) seçeneği seçilmelidir. 


 

Yukarıdaki işlemden sonra sanal site adı ve fiziksel dosyaların saklanacağı yer soruluyor olacaktır. Site adı bölümüne istediğimiz ismi yazdıktan sonra fiziksel yol (Physical Path) bölümünden de fiziksel dosyalarımızın, yani ASP.NET dosyalarımızın, bulunduğu bölümü seçiyoruz. Ana bilgisayar adı olarak bölümüne www.sanalsatis.com değerini yazarak ve Tamam diyerek web sitemizi IIS üzerinde hazır hale getiriyoruz.
IIS ile ilgili işlemlerden sonra sitemiz kendi bilgisayarımız üzerinde yayınlamak için C:\Windows\System32\drivers\etc dizini altındaki hosts dosyasını aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi değiştirerek kaydediyoruz.


Görüşmek üzere,

Adnan ŞAHİN

Yorum ekle