ADNAN ŞAHİN

A quest for software excellence...

ASP.NET'te Web.config Dosyası Özellikleri

ASP.NET’in en güzel yanlarından biri güçlü yapılandırma sistemidir. Bu yapılandırma sistemi XML tabanlı dosyalar kullanır ve "web.config" adlı dosyada saklanır. Bir ASP.NET uygulamasına herhangi bir web.config dosyası eklenmediğinde varsayılan olarak, sistem klasorleri altındaki, Microsoft Framework ile gelen machine.config dosyasından yapılandırmayı kalıtımla alır. Lakin bu hiçbir zaman yeterli değildir. Zaten Visual Studioda bir web sitesi oluşturduğumuz zaman temel yapılandırmalara sahip birer Web.config dosyası oluşturulmuştur. Bir Web.config dosyası standart XML bildirimi ile ( bildirimini ve bu bildirimler içinde de etiketlerini barındırmak zorundadır. Bu ayarları ve denetimleri örnek alarak incelemeye başlayalım.
 AppSettings Düğümü:Uygulamanın her noktasından erişilebilmesi gereken metinsel bilgileri saklamak için bu düğüm kullanılabilir. Burada genellikle sitenin iletişim için kullanılacak olan "e-posta" adresi, veritabanı bağlantısı için "connectionstring" ve uygulamada kullanmak için yazılacak bazı veriler saklanır.Web.config dosyasında gözüktüğü gibi appSettings düğümü system.web altında değil configuration düğümü altında yer alır.

   
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
   
 
CustomErrors Düğümü : CustomErrors ile bir hata oluştuğu zaman kullanıcıya daha oluşan hatayı göstermeden sadece hata olduğunu bildiren bir sayfa gösterip, kullanıcı dostu bir web uygulaması oluşturulabilir ya da en azından ayrıntılı hata mesajını kullanıcının görmesini engellemek için kullanılabilir. Böylelikle herhangi bir hata olursa uygulamadan "hata.aspx"in gösterilmesi istenir.

         
 
 
Connectionstrings: Bağlantının yapılabilmesi için gerekli olan, hangi ana makineye bağlantı yapılacağını, o ana makinedeki hangi veritabanına bağlanılacağını, o veritabanına bağlanmak için gerekli olan kullanıcı adı ve şifresi gibi bilgilerin tutulduğu bir kod parçasıdır.

 

 
 
 
Globalization: Bu öğe ASP.NET’ te uygulamanın genelleşmesi ayarlarını denetler. Bu düğüm, istek,yanıt ve dosyalar için kullanılan kodlamanın yani sıra web uygulamanızdaki yerel kültürel(dil vb.) ayarları da içerir. öğesinin söz dizimi aşağıdaki gibidir;

  
Authorization Düğüm Yapısı: Authorization düğümü ile sisteme giriş yapan kullanıcıların, nerelere erişip erişmeyeceğinin ayarları yapılabilir. Bu düğüm içerisinde kullanılabilecek iki tane daha alt düğüm vardır. Bu iki düğüm, kullanıcının erişim yetkileri için kullanılmaktadır. Allow: Allow düğümü ile ilgili alana erişim yetkisi verilecek olan kişi ve gruplar belirtiliyor. Deny: Deny düğümü ile ilgili alana erişimi yasaklanan kişi ve gruplar belirtiliyor.
   
      
         
            
            
         
      
   
  

Yorum ekle